Uchwyt MIG/MAG

W kategorii sklepu uchwyty spawalnicze MIG MAG znajdują się uchwyty wykorzystywane do półautomatów spawalniczych do spawania drutem metodą mig/mag. Cały proces przebiega w osłonie gazów aktywnych lub obojętnych. Głównie stosuje się mieszankę Argon/Co2.

Wybór odpowiedniego uchwytu zależy głównie od trzech czynników:

 1. Obciążenia prądowego (mocy spawarki) – w zależności od wartości tego parametru dobieramy uchwyt spawalniczy. Powszechnie stosowane i rozpoznawalne są trzy rodzaje uchwytów chłodzonych powietrzem: MB15 [max.180A], MB24 [200A], MB25 [250A], MB36 [350A]. Przy większych wartościach obciążenia stosuje się migomaty z chłodnicą, która chłodzi uchwyt. Tu do najpopularniejszych uchwytów należą MB240 [300A], MB401 [450A] i MB501 [500A-550A]. Cykl pracy tych uchwytów wynosi 100%.

 2. Uchwyt chłodzony gazem (powietrzem)/uchwyt chłodzony cieczą – większość uchwytów jest chłodzona gazem. Chłodzenie cieczą stosuje się gdy prąd spawania przekracza 350A. Pozwala to na spawanie wysokimi wartościami prądu spawania.

 3. Długości uchwytu – standardowo uchwyty występują w długościach 3m, 4m, 5m. Inne długości są dostępne na zamówienie.

Pokazano 1-24 z 165 pozycji

Uchwyty spawalnicze

Kiedy kupujesz migomat, musisz zwrócić także uwagę na uchwyt spawalniczy. W naszym sklepie znajdziesz sporo uchwytów spawalniczych od znanych producentów.

Są to między innymi: uchwyty Spartus, Abicor Binzel, Sherman, Magnum, Ideal, EWM i Fronius. Dobry uchwyt spawalniczy pozwoli Ci w pełni wykorzystać możliwości twojej spawarki. Gwarantuje także, że praca przebiegnie sprawnie, będzie bezpieczna i komfortowa.

Jaki uchwyt spawalniczy wybrać — chłodzony gazem czy cieczą?

Większość uchwytów jest chłodzona gazem. W naszej ofercie dostępne są także uchwyty chłodzone cieczą. Te ostatnie stosuje się, kiedy prąd spawania przekracza 350 A. Przyjrzyjmy się dokładniej jednym i drugim.

Uchwyty spawalnicze chłodzone gazem – uchwyty mig mag

Uchwyty spawalnicze do spawania metodą MIG/MAG stosuje się w mniejszych spawarkach. Sprawdzą się wtedy, kiedy chcesz postawić na mobilność sprzętu. Uchwyty chłodzone gazem nie należą do drogich produktów. Zbudowane są z takich elementów, jak:

 • dysza gazowa,
 • końcówka prądowa,
 • sprężyna,
 • palnik,
 • korpus rękojeści,
 • przewód spawalniczy - wąż spawalniczy.

Długości uchwytu – standardowo uchwyty występują w długościach 3m, 4m, 5m. Inne długości są dostępne na zamówienie. Niektóre uchwyty są dobrze widoczne, inne natomiast ukryte pod warstwą gumy. Owa guma pełni tu funkcję ochronną przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Ma to także swoje minusy — zatopionych w gumie elementów nie wymienisz.

Uchwyty spawalnicze MIG MAG chłodzone gazem - rodzaje

Jeśli chodzi o uchwyty chłodzone gazem, do najpopularniejszych zaliczymy:

 • MB15[max. obciążalność uchwytu prądem spawania 180A], 
 • MB24[200A],
 • MB25 [250A],
 • MB36[350A]. 

Różni je moc urządzenia, do którego mogą być zastosowane. Oczywiście uchwyt spawalniczy MIG/MAG o mniejszej mocy może być użyty do dużego źródła. Jednak w ten sposób ograniczysz moc sprzętu i sprawisz, że spawarka będzie miała mniejszą wydajność.

Nasze uchwyty spawalnicze MIG/MAG to między innymi także te firmy Abicor Binzel. To producent znanych na całym świecie uchwytów do spawarek. Jeśli zdecydujesz się na tego rodzaju sprzęt, zakup części zamiennych nie będzie stanowił problemu.

Gdzie i jak zastosujesz nasze uchwyty spawalnicze chłodzone gazem?

Produkty, które zalicza się do grupy MB 15, powinno się użytkować ze sprzętem, którego maksymalne natężenie prądu wynosi 180 A. Są one wykorzystywane przede wszystkim w blacharstwie samochodowym oraz sektorze specjalizującym się w niewielkich konstrukcjach spawanych.

Producent zaleca, aby do modelu MB 15 stosować drut o średnicy 0,6 mm do maksymalnie 1,2 mm. Natomiast długość całkowita uchwytu to w tym przypadku 3 m, 4 m lub 5 m. Obciążalność modelu MB 25 wynosi 250 A. Tu spokojnie możesz użyć drutu, którego średnica mieści się w przedziale 0,8 mm do 1,2 mm. Tego rodzaju uchwyty spawalnicze wykorzystuje się do cięższej pracy w:

 • kowalstwie artystycznym,
 • ślusarstwie,
 • branżach zajmujących się lekkimi konstrukcjami spawanymi.

Model MB 24 sprawdzi się do lekkiej pracy. Natężenie prądu spawania może tam wynosić ponad 200 A. Z kolei rozpiętość średnicy drutu to od 0,6 mm do 1,2 mm. Uchwyty MB 36 zaleca się stosować do prądu o maksymalnym natężeniu 350 A (długość drutu to tutaj 3-5 m, natomiast średnica od 0,8 mm do 1,2 mm). Tego typu uchwyty wykorzystuje się w branżach przemysłowych.

Uchwyty spawalnicze chłodzone cieczą

Uchwyt spawalniczy chłodzony cieczą do spawania metodą MIG/MAG świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju prac wielozmianowych. Produkty te zbudowane są z:

 • dyszy gazowej,
 • końcówki prądowej,
 • tulejki izolacyjnej,
 • alnika,
 • łącznika prądowego,
 • przewodu prądowo-wodnego,
 • korpusu rękojeści.

 Uchwyty chłodzone cieczą zazwyczaj stosuje się do spawania ciągłego. Tam zwykle wymagane natężenie prądu spawania ma wartość powyżej 400 A i potrzebna jest chłodnica cieczy zamontowana w spawarce-do chłodzenia uchwytu. Tego rodzaju sprzęt jest nieco droższy, jednak uważa się, że jest bardziej wytrzymały i efektywny. Doskonale nadaje się do wytężonej pracy, ponieważ uchwyt chłodzony cieczą nie nagrzewa się tak, jak uchwyt chłodzony gazem.

Rodzaje uchwytów chłodzonych cieczą

Jeśli chodzi o uchwyty chłodzone cieczą, wyróżniamy tu kilka rodzajów:

 • MB240 [300A], 
 • MB401 [450A]
 • MB501 [500A-550A]

Cykl pracy tych uchwytów wynosi 100%.
Natężenie prądu w modelu MB 240 to 300 A (zalecana średnica drutu wynosi od 0,8 mm do 1,2 mm). Z kolei uchwyty MB 401 stosuje się do intensywnej pracy, najczęściej w zakładzie produkcyjnym. Tu zalecany prąd spawania to taki do 450 A (w rzadko spotykanym 100% cyklu pracy). Średnica drutu także jest tu nieco większa, może bowiem wynosić od 0,8 mm do nawet 2,4 mm.

Uchwyt MB 501 przeznaczony jest do spawania dużym prądem (500-550 A). Kupując migomat z takim uchwytem, warto wyposażyć go w chłodnicę. Średnica drutu to tutaj 0,8 mm do 2,4 mm. Tego rodzaju uchwyty chłodzone cieczą mają długość: 3 m, 4 m, 5 m.

Podsumowanie

Oferowane przez nas uchwyty spawalnicze mają giętkie i elastyczne przewody, co oznacza, że łatwo nimi manewrować nawet w trudnych warunkach. Oczywiście znacząco podnosi to komfort pracy. Rękojeść zamontowana na przegubie kulowym jest ergonomiczna, dzięki czemu łatwiej Ci będzie operować palnikiem. Natomiast wtyk euro przykręcany do spawarki jest w 100% z mosiądzu. Nie oferujemy Ci plastikowego wtyku euro, które powoduje, że złącze szybko się nagrzewa (może prowadzić to do uszkodzeń). Nasze wtyki posiadają również ruchome piny, co zapobiega ich łamaniu.

Sprzedawane przez nas zestawy spawalnicze mają dedykowane uchwyty spawalnicze. Produkty przeznaczone do spawarek, które Ci oferujemy, są wysokiej jakości. Możesz u nas kupić pojedyncze elementy lub cały zestaw ze źródłem prądu.

Produkt dodany do porównania
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć