Jaką spawarkę wybrać do domu?

Spawarka to urządzenie, którego używają nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy. Sprzęt ten wykorzystasz do wszystkich przydomowych prac. Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniej spawarki, to zapraszamy do lektury artykułu.

Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez parametry spawarki do domu. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas kupowania spawarki.

Do czego przyda Ci się spawarka?

Spawarkę wykorzystasz do wszechstronnej pracy z metalami. Jej zadaniem jest połączenie na stałe różnych elementów wykonanych z metalu. Do tego celu stosuje się ogniwa zasilane energią elektryczną. Rozgrzewają się one do bardzo wysokiej temperatury, co pozwala stopić używane spoiwo.

Spawarka do domu na pewno przyda Ci się podczas prac remontowych, drobnych prac naprawczych, majsterkowania  w garażu i w ogrodzie. Spawarka będzie niezastąpiona podczas budowania wiat, szklarni i wielu innych metalowych konstrukcji.

 

Jaką spawarkę kupić — czyli rodzaje spawarek

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jaka spawarka do domu będzie odpowiednia, znajdziesz tutaj sporo porad. Spawarki transformatorowe to proste urządzenia. Dziś są rzadziej stosowane ze względu na ciężar i zazwyczaj duże gabaryty. Być może masz taką spawarkę jeszcze w swoim warsztacie jako spuściznę po starszych członkach rodziny.

 Transformatory nie zapewniają wysokiej precyzji pracy, a sama spoina jest zazwyczaj mało estetyczna. 

Naszym zdaniem najlepszym wyborem do prac domowych będzie zatem spawarka inwertorowa. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom jest ona lekka i łatwa w obsłudze. Możesz ją swobodnie przenosić z miejsca na miejsce za pomocą uchwytu. Głównym mechanizmem w tego rodzaju urządzeniu jest inwertor. To nic innego jak przetwornica zwiększająca natężenie prądu.

Elektryczny sterownik umożliwia Ci precyzyjne ustawienie parametrów. Coraz częściej migomaty mają ekrany LCD, które w czytelny sposób wyświetlają wszystkie parametry. Spawarka inwertorowa pozwala na płynną regulację prądu. Umiejętnie położone spawy są wysokiej jakości. Spawarkę inwertorową wykorzystasz także do spawania metodą TIG Lift (jeżeli chcesz spawać elektrodą nietopliwą). Wtedy, należy dokupić uchwyt TIG z tzw. zaworkiem. Dzięki niemu możesz sterować ilością podawanego do chwytu gazu osłonowego. Każdym migomatem możesz także spawać metodą MMA — czyli zwykłą elektrodą otuloną. Do każdego zestawu ze spawarką dołączony jest uchwyt elektrodowy. Spawarka inwertorowa pobiera o wiele mniej prądu. Może być zasilana z gniazda z sieci lub z generatora prądu. Jest także odporna na uszkodzenia mechaniczne. Po prostu jest urządzeniem wszechstronnym. Zatem na pytanie: spawarka inwertorowa czy transformatorowa, odpowiemy, że zawsze najlepszym wyborem będzie ta pierwsza. 

Spawarki MIG MAG — migomaty

Na rynku mamy spory wybór spawarek MIG/MAG. Spawarka inwertorowa do domu-potocznie zwana jest migomatem. Spawanie MIG/MAG polega na spawaniu drutem w osłonie gazów (obojętnych lub aktywnych). Spoinę tworzy tu elektroda topliwa w postaci drutu i stopiony spawany materiał. Metodą MIG/MAG osiągniesz wysoką jakość złącza spawanego. Sam natomiast proces cechuje duża wydajność. Dla amatora ta technika spawania jest bardzo łatwa do opanowania. Migomat (półautomat spawalniczy) świetnie sprawdzi się w przydomowym warsztacie.

Spawarki inwertorowe MMA

Urządzenie tego typu jest przeznaczone do spawania elektrodą otuloną. Jest to najbardziej popularna metoda spawania łukowego. W tym procesie spoinę uzyskuje się przez topienie elektrody otulonej i materiału spawanego ciepłem łuku spawalniczego. Na spoinę składa się metaliczny rdzeń elektrody, metaliczne składniki otuliny i materiał spawany. Natomiast osłona łuku to gazy wytwarzające się podczas topienia otuliny i warstwa żużlu. Spawanie tą metodą nie należy do trudnych, jednak powstała spoina wymaga czasochłonnej obróbki mechanicznej. Będziesz musiał usunąć powstałą warstwę żużlu i szlifować spoinę.

Spawarki TIG

Sprzęt ten jest przeznaczony do spawania elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych. Tego typu spawarki pozwalają uzyskać spoiny wysokiej jakości. Spawanie metodą TIG jest wszechstronne, ponieważ nadaje się do spawania wszystkich spawalnych materiałów. Proces spawania odbywa się tu w osłonie gazów obojętnych takich jak argon i hel. Zajarzenie łuku następuje pomiędzy elektrodą nietopliwą a spawanym materiałem. Spawając metodą TIG, można dołożyć dodatkowy topnik w postaci prętów o różnej średnicy. Zwróć uwagę, aby drut spawalniczy był jak najbardziej zbliżony składem chemicznym do materiału spawanego. Metodę TIG stosuje się w przypadku, kiedy zależy Ci na uzyskaniu wysokojakościowego spawania materiałów takich jak: stal czarna, stale nierdzewne, stopy aluminium i tytanu. Jeśli chcesz spawać aluminium, musisz pamiętać, aby urządzenie umożliwiało spawanie prądem AC. Pomimo naprawdę wielu zalet spawarka TIG też słabe strony. Po pierwsze, spawanie metodą TIG jest dość powolne i wymaga sporych umiejętności spawacza. Jeśli spawasz rzadko i nie masz większego doświadczenia lepiej wybrać wszechstronny migomat.

Jaka spawarka dla amatora? Parametry spawarki- na co zwrócić uwagę.

Wśród wielu urządzeń spawalniczych, największą popularnością cieszą się właśnie spawarki inwertorowe 3w1. Umożliwiają one spawanie zarówno metodą MIG MAG, TIG Lift oraz MMA. I to właśnie taką  warto wybrać i kupić.

Znasz już podział spawarek, teraz pora przyjrzeć się ich parametrom. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ mnogość modeli, które znajdują się na rynku, jest naprawdę imponująca. Należy zatem wziąć pod uwagę: natężenie prądu spawania i cykl pracy, możliwość regulacji parametrów spawarki oraz dodatkowe funkcje.

Prąd spawania

Głównym parametrem spawarki jest jej moc, czyli wartość prądu spawania. To właśnie od tego parametru zależy, jak grube elementy będziesz mógł spawać. Interesuje cię urządzenie do domu, więc idealnym rozwiązaniem będzie spawarka o mocy do 200 A  zasilana z jednej fazy. Zastosujesz ją do większości lekkich prac spawalniczych.

 

Cykl pracy

Kolejną ważną kwestią jest cykl pracy. To on określa, ile procent czasu z przedziału 10 minut możesz ciągiem, bez przerwy spawać prądem o określonym natężeniu, a ile czasu urządzenie potrzebuje, aby "odpocząć" i się wychłodzić. Warto przytoczyć tutaj przykład: 180 A w cyklu 60% oznacza, że prądem o wartości 180 A możesz spawać bez przerwy przez 6 minut, natomiast 4 minut spawarka potrzebuje, aby ostygnąć. Cykl spawania będzie rósł wraz ze spadkiem prądu.

Możliwość regulacji parametrów spawarki

Dobrej klasy spawarka inwertorowa wyposażona jest w cyfrowy panel sterowania. Pozwala on na płynną regulację parametrów spawania, w tym prądu spawania. Panel sterowania w nowoczesnych urządzeniach jest prosty i czytelny. Pozwala odczytywać parametry pracy na cyfrowych wyświetlaczach. Niektóre spawarki mają możliwość przełączania trybu pracy miedzy MIG/MAG, MMA i  TIG Lift. Pozwalają także regulować Twoją pracę, dzięki funkcjom takim jak Arc Force, czy Hot Start.

Funkcje w nowoczesnych spawarkach MMA

Jak już wspomnieliśmy, nowoczesne spawarki oferują wiele funkcji, które wspomagają proces spawania. Warto, abyś zapoznał się z niektórymi z nich.

Synergia- jest bardzo ważną i przydatną funkcją. Ponieważ każdy materiał cechuje indywidualna zależność pomiędzy napięciem spawania i posuwem drutu, tryb synergii pozwala w automatyczny sposób ustawić parametry spawania. Jest to duża pomoc dla początkujących spawaczy.

Hot Start-„Gorący start”-ta funkcja chwilowo zwiększa wartość prądu w momencie powstawania łuku spawalniczego. Zapobiega to przyklejaniu się elektrody w momencie rozpoczynania procesu spawania.

Arc Force-reguluje prąd zwarcia i wspomaga utrzymanie łuku spawalniczego. Stabilizuje łuk.

Anti Stick-ta funkcja zapobiega sklejeniu się elektrody ze spawanym materiałem. Chroniąc przed zwarciem (automatycznie wyłącza napięcie, kiedy elektroda sklei się z materiałem).

Regulacja indukcyjności-pozwala na wprowadzanie mniejszej ilości ciepła w miejsce spawania. Blacha nie odkształca się i ochronna warstwa cynku nie zostaje uszkodzona. Przydatna funkcja przy lutospawaniu

VRD- obniża napięcie na elektrodzie do bezpiecznego poziomu (w momencie, kiedy zrobisz przerwę w pracy)

TIG Lift - metoda zajarzeniu łuku przez potarcie. Wymaga większej wprawy od spawacza w porównaniu z metodą HF - spawarka z jonizatorem.

2T - spawanie tylko w czasie naciskania przycisku w uchwycie

4T - spawanie ciągłe bez konieczności ciągłego naciskania klawisza w uchwycie

SPOT - spawanie punktowe metodą MIG/MAG. Funkcja do łączenia blach "na zakładkę" lub wstępnego połączenia konstrukcji.

Flux - funkcja spawania bezgazowego, drutem samoosłonowym.

Podsumowanie

O spawarkach do domu wiesz już dużo więcej. Pora teraz wybrać odpowiednie urządzenie. My polecamy migomat do domu takich producentów spawarek jak: Ideal, Sherman, Spartus i Magnum. Powodzenia!

Product added to compare.

Dbamy o Twoją prywatność

Korzystamy z technologii ciasteczek, aby poznać Wasze preferencje i się do Was dostosować

Pamiętaj, że możesz odrzucić akceptację ciasteczek.

Więcej o plikach cookies przeczytasz w naszej Polityce prywatności.