Każdy początkujący spawacz musi poznać urządzenie, jakim jest półautomat spawalniczy, czyli migomat.

Migomat doskonale nadaje się do spawania metodami MIG MAG. Są one stosunkowo łatwe do nauczenia. Półautomat spawalniczy możesz wybrać do przydomowego warsztatu, jak i do zakładu mechanicznego oraz firmy z branży budowlanej. Jaki zatem kupić migomat? Przede wszystkim skup się na sprzęcie dobrej jakości.

Jeśli chodzi elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę już na początku przygody z półautomatami spawalniczymi, są to:

  • marka producenta,
  • cena,
  • możliwość doboru prądu spawania (najczęściej wynosi on 30-200 A),
  • średnica drutu (0,6 - 1,0 mm).

Odpowiedz sobie także na pytanie, do czego jest ci potrzebny migomat, do jakich prac? Masz zamiar wykonywać prace blacharskie czy lekkie prace w warsztacie?

Prąd spawania - dlaczego jest taki ważny?

Jak spawać, to tylko wykorzystując dobre urządzenie. Kupując migomat, musisz sprawdzić jego zakres spawania - to jedna z ważniejszych informacji, jakie powinieneś uzyskać. Zakres spawania określi, jak gruby materiał możesz spawać. W spawalnictwie przyjęło się, że na 1 mm drutu przypada 40 A natężenia prądu. Jeśli więc jesteś amatorem, dobrym pomysłem będzie kupno migomatu o mocy spawania 120 A. Profesjonalistom można natomiast zarekomendować półautomaty o mocach przekraczających nawet 200 A. Naturalnie cena będzie adekwatna do zakresu spawania. Im jest on większy, tym droższe urządzenie.

Cykl spawania, czyli ciągłość pracy migomatu

Cykl spawania określa, jak długo będziesz mieć możliwość stałego spawania, a po jakim czasie urządzenie musi "odpocząć". Lepiej zdecyduj się na sprzęt dobrej jakości renomowanej marki niż na migomat o wyższym prądzie. Im większy cykl pracy zapewnia producent, tym dłużej będziesz mógł spawać (praca szybka i bez problemów).

Napięcie i zasilanie

Na rynku jest wiele półautomatów spawalniczych przeznaczonych do podpięcia do sieci 230 V. Istnieją jednak też migomaty przeznaczone do sieci 3-fazowej 3x400 V. Jeśli nie jesteś profesjonalistą, urządzenie do Twojego warsztatu nie musi być trójfazowe. Wystarczy, że zdecydujesz się na migomat zasilany napięciem 230 V.

Funkcje spawarki

To również bardzo ważne elementy, na które musisz zwrócić baczniejszą uwagę. Sprawdź regulację napięcia oraz regulacje konfiguracji drutu. Konieczna jest zmienna biegunowość oraz wyświetlacz cyfrowy. Dzięki temu ostatniemu będziesz miał na bieżąco informacje o postępach pracy. Obecne technologie oferują nowoczesne wykorzystanie mocy inwertorowej, co daje możliwość zakupu spawarki 3 w 1. Taki sprzęt jest przeznaczony do spawania metodami MIG MAG TIG oraz MMA. Oczywiście takie migomaty mają swoją cenę, ale w tym przypadku warto zainwestować. Wybieraj sprzęt w technologii inwertorowej - własnie dzięki niej producent może dołożyć funkcje spawania MMA czy TIG. Jednak weź pod uwagę, że TIG nie będzie rozbudowany w tego typu spawarce. W urządzeniach przeznaczonych dla amatorów ustawisz raczej tylko prąd spawania, gaz przed/po i opadanie prądu.

Budowa spawarki

Tego punktu nie możesz przegapić. Jeśli jesteś amatorem lub półprofesjonalistą, wybierz raczej mały migomat na wzór spawarki TIG. Zdecyduj się na niewielki kompakt - konstrukcję z kołami i niewielką półką na butlę z gazem. Zwróć uwagę na rozmiar szpul z drutem. Do prac amatorskich najlepszy będzie sprzęt z małymi szpulami do 5 kg.

Kolejna kwestia to podajnik. Zapytaj w sklepie o dostępność rolek podajnika. Bywa bowiem tak, że jest on nietypowy i trudno dostać do niego rolki. Oczywiście do prac warsztatowych nie potrzebujesz podajnika 4-rolkowego. A co jeśli wybrałeś sprzęt ze zmianą biegunowości spawania? Najpierw sprawdź, czy można zamontować na nim szpulę z drutem 1 kg. Pamiętaj, że drut samoosłonowy jest dość drogi, dlatego do spawania od czasu do czasu świetnie nadaje się ten o wadze 1 kg. Po co przepłacać?

W przypadku prac hobbystycznych zakup spawarki MIG MAG czy MMA jest dobrą inwestycją. Jednak do użytku profesjonalnego lepiej kup rozbudowany półautomat spawalniczy MIG MAG i spawarkę TIG. 

Product added to compare.

Dbamy o Twoją prywatność

Korzystamy z technologii ciasteczek, aby poznać Wasze preferencje i się do Was dostosować

Pamiętaj, że możesz odrzucić akceptację ciasteczek.

Więcej o plikach cookies przeczytasz w naszej Polityce prywatności.