Przecinarka plazmowa
Cięcie plazmowe to proces cięcia metali (stali, stopów aluminium, stopów miedzi itp.) przy zastosowaniu łuku plazmowego. Możemy wyróżnić dwa rodzaje przecinarek plazmowych: przecinarki ręczne ( głównie powietrzne ) oraz przecinarki zmechanizowane ( wąskoszczelinowe ).
Przy wyborze przecinarki plazmowej do użytku warsztatowego/domowego należy zwrócić uwagę na zakres grubości cięcia materiału, jakość cięcia (cięcie rozdzielcze i cięcie jakościowe) oraz wydajność czyli cykl pracy. Należy pamiętać, żeby kompresor spełniał wymagania dotyczące wydajności przepływu powietrza. W przypadku braku kompresora warto wybrać przecinarkę plazmową z kompresorem. Jeśli chcemy ciąć elementy siatkowe warto wybrać przecinarkę plazmową z łukiem pilotującym.
W naszej ofercie mamy przecinarki plazmowe różnych producentów o prądzie cięcia od 40A-110A
Przecinarki plazmowe zmechanizowane stosuje się w przemyśle. Są one najczęściej zainstalowane przy wypalarkach CNC. W naszej ofercie znajdziecie Państwo części eksploatacyjne do plazm: Hypertherm ( HPR130XD, HPR 260XD, HPR400XD, XPR300) , Kjellberg seria HiFocus.
Przecinarka plazmowa
W naszej ofercie znajdziesz profesjonalne przecinarki plazmowe. Są to urządzenia przeznaczone do cięcia plazmowego, głównie metali: stopów aluminium, stali i stopów miedzi). Proponujemy przecinarki ręczne oraz przecinarki zmechanizowane do stołów CNC. A na czym polega proces cięcia plazmą powietrzną? Za chwilę wszystkiego się dowiesz.
Przecinarka plazmowa - co to za urządzenie?
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym są przecinarki plazmowe, omówimy, czym jest proces cięcia plazmą powietrzną. Plazma to elektrycznie przewodzący zjonizowany gaz. To także czwarty stan skupienia powstały w wyniku podgrzewania pary wodnej. Cięcie plazmowe to więc nic innego jak wykorzystanie elektrycznie przewodzącego gazu do cięcia metali. A te jak wiadomo, są przewodnikami elektryczności. Warto tu wspomnieć, że konwencjonalna przecinarka plazmowa zawiera 4 niezbędne elementy:
- źródło zasilania, nazywane także źródłem plazmowym,
- palnik plazmowy,
- przewód uziemiający,
- części eksploatacyjne.
Jak działa przecinarka plazmowa?
Proces cięcia plazmą powietrzną jest dość skomplikowany. Jednak działanie samego źródła plazmy można porównać do zwykłych baterii, których używa się na co dzień. Jedne i drugie dostarczają prąd o stałym napięciu i natężeniu. Do zasilacza przecinarki plazmowej trzeba wysłać sygnał uruchomienia. Potem następuje jednoczesna aktywacja napięcia obwodu otwartego i przepływu gazu do palnika. Możesz zmierzyć napięcie obwodu otwartego między elektrodą "-" a dyszą"+". Owa dysza jest połączona z zaciskiem dodatnim zasilacza za pomocą rezystora i przekaźnika. Natomiast cięty materiał (metal) jest połączony z zaciskiem dodatnim w sposób bezpośredni. Przepływający przez dysze gaz uchodzi przez otwór. To jeszcze nie jest moment, w którym wytworzy się łuk. Nie ma bowiem ścieżki prądowej odpowiadającej napięciu prądu stałego.
Kiedy przepływ gazu już się ustabilizuje, następuje aktywacja obwodu wysokiej częstotliwości. Między elektrodą a dyszą w palniku przepływa prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Strumień gazu musi jednak przeciąć łuk, zanim ten opuści dyszę. Jonizacja powstaje na skutek energii przekazywanej z łuku wysokiej częstotliwości do gazu. Jego jonizacja powoduje, że zaczyna on przewodzić elektryczność. Tak powstały elektryczny gaz umożliwia tworzenie ścieżki prądowej między elektrodą a dyszą. Dzięki temu powstaje łuk plazmowy. Przepływający gaz wypycha łuk przez otwór dyszy. I tworzy się łuk pilota.
Łuk pilota styka się z elementem obrabianym. Przepływ prądu do metalu elektronicznie rejestruje zasilacz. Gdy przepływ prądu obwodu wysokiej częstotliwości zostanie wykryty, jest on wyłączany i następuje otwarcie przekaźnika łuku pilota. Jonizację podtrzymuje energia z głównego łuku prądu stałego. Metal topi się pod wpływem wysokiej temperatury łuku plazmowego. Obrabiany materiał zostaje przecięty przez łuk, natomiast strumień gazu o dużej szybkości usuwa z dna szczeliny cięcia stopiony materiał. Proces cięcia uruchamia się dzięki palnikowi, który zostaje wprawiony w ruch.
Jakie są parametry cięcia plazmowego?
Do cięcia plazmą potrzebne są określone parametry. Należą do nich:
- natężenie prądu - to ono decyduje o temperaturze i energii łuku plazmowego,
- napięcie łuku - wpływa na sprawny przebieg procesu cięcia plazmowego,
- prędkość cięcia - dobiera się ją w zależności od natężenia prądu i grubości ciętego materiału,
- maksymalna grubość cięcia - dopasowuje się do niej natężenie prądu i prędkość cięcia (jest inna dla różnych materiałów),
- rodzaj, ciśnienie oraz natężenie przepływu gazu plazmowego - prędkość, z jaką strumień plazmy wypływa z palnika oraz temperatura są uzależnione od natężenia prądu, średnicy i kształtu, jakie osiąga dysza plazmowa,
- rodzaj i konstrukcja elektrody,
- średnica dyszy zwężającej,
- położenie palnika w stosunku do ciętego przedmiotu - palnik powinien być prowadzony prostopadle do ciętej powierzchni.
Przecinarka plazmowa - jaka jest najpopularniejsza?
Do najpopularniejszych urządzeń plazmowych zalicza się sprzęt taki, jak:
przecinarka plazmowa Magnum Cut (Magnum Cut 40),
przecinarka plazmowa Sherman Cutter (zarówno Sherman Cutter 130, Sherman Cutter 110, jak i Sherman Cutter 90, Sherman Cutter 70 oraz Sherman Cutter 40),
przecinarka plazmowa Spartus EASY.
Klienci cenią nasze przecinarki plazmowe za szybkość, dokładność, i grubość cięcia. Poza tym proponowane przez nas urządzenia są funkcjonalne, wytrzymałe i łatwe w użytkowaniu. Przecinarka plazmowa Magnum Cut oraz przecinarka plazmowa Sherman Cutter cieszą się największą popularnością. Jednak i inne modele są warte zakupu.
Zapraszamy!