Przecinarka plazmowa

Cięcie plazmowe to proces cięcia metali (stali, stopów aluminium, stopów miedzi itp.) przy zastosowaniu łuku plazmowego. Możemy wyróżnić dwa rodzaje przecinarek plazmowych: przecinarki ręczne ( głównie powietrzne ) oraz przecinarki zmechanizowane ( wąskoszczelinowe ).  
Przy wyborze przecinarki plazmowej do użytku warsztatowego/domowego należy zwrócić uwagę na zakres grubości cięcia materiału, jakość cięcia (cięcie rozdzielcze i cięcie jakościowe) oraz wydajność czyli cykl pracy. Należy pamiętać, żeby kompresor spełniał wymagania dotyczące wydajności przepływu powietrza. W przypadku braku kompresora warto wybrać przecinarkę plazmową z kompresorem. Jeśli chcemy ciąć elementy siatkowe warto wybrać przecinarkę plazmową z łukiem pilotującym.
W naszej ofercie mamy przecinarki plazmowe różnych producentów o prądzie cięcia od 40A-110A
 
Przecinarki plazmowe zmechanizowane stosuje się w przemyśle. Są one najczęściej zainstalowane przy wypalarkach CNC. W naszej ofercie znajdziecie Państwo części eksploatacyjne do plazm: Hypertherm ( HPR130XD, HPR 260XD, HPR400XD, XPR300) , Kjellberg seria HiFocus.

Elektroda długa PT-31
 • -10%
W magazynie
Części do uchwytów plazmowych

Elektroda długa PT-31

7811603
2,34 zł 2,60 zł
Cutter 40
Dysza 1.9 PD0101-19
W magazynie
Części do uchwytów plazmowych

Dysza 1.9 PD0101-19

CUTD-PD101-19
4,90 zł
Cutter 110, Cutter 140
O-ring A-81 (TF-81)
W magazynie
Części do uchwytów plazmowych

O-ring A-81 (TF-81)

EA0125
4,90 zł
Cutter 70, Cutter 90
Dysza 1.1 PD0101-11
W magazynie
Części do uchwytów plazmowych

Dysza 1.1 PD0101-11

CUTD-PD101-11
4,00 zł
Cutter 110, Cutter 140
Dyfuzor A-101
W magazynie
Części do uchwytów plazmowych

Dyfuzor A-101

IZN0517
5,20 zł
Cutter 110, Cutter 140
Dyfuzor A-81 (TF-81)
W magazynie
Części do uchwytów plazmowych

Dyfuzor A-81 (TF-81)

FH0560
5,10 zł
Cutter 70, Cutter 90
Dysza 1.7 PD0101-17
W magazynie
Części do uchwytów plazmowych

Dysza 1.7 PD0101-17

CUTD-PD101-17
4,00 zł
Cutter 110, Cutter 140
Izolator przedni A-101
W magazynie
Części do uchwytów plazmowych

Izolator przedni A-101

CUTIP60070
52,65 zł
Cutter 110, Cutter 140
Dysza 1.4 PD0101-14
W magazynie
Części do uchwytów plazmowych

Dysza 1.4 PD0101-14

CUTD-PD101-14
4,90 zł
Cutter 110, Cutter 140
Pokazano 1-24 z 66 pozycji

Przecinarka plazmowa

W naszej ofercie znajdziesz profesjonalne przecinarki plazmowe. Są to urządzenia przeznaczone do cięcia plazmowego, głównie metali: stopów aluminium, stali i stopów miedzi). Proponujemy przecinarki ręczne oraz przecinarki zmechanizowane do stołów CNC. A na czym polega proces cięcia plazmą powietrzną? Za chwilę wszystkiego się dowiesz.

Przecinarka plazmowa - co to za urządzenie?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym są przecinarki plazmowe, omówimy, czym jest proces cięcia plazmą powietrzną. Plazma to elektrycznie przewodzący zjonizowany gaz. To także czwarty stan skupienia powstały w wyniku podgrzewania pary wodnej. Cięcie plazmowe to więc nic innego jak wykorzystanie elektrycznie przewodzącego gazu do cięcia metali. A te jak wiadomo, są przewodnikami elektryczności. Warto tu wspomnieć, że konwencjonalna przecinarka plazmowa zawiera 4 niezbędne elementy:

 • źródło zasilania, nazywane także źródłem plazmowym,
 • palnik plazmowy,
 • przewód uziemiający,
 • części eksploatacyjne.
Plazmy HD, czyli wąskostrumieniowe systemy plazmowe zawierają dodatkowo konsole gazowe. Są niezbędne do dozowania i miksowania gazów technicznych (tlen, azot, argon).

Jak działa przecinarka plazmowa?

Proces cięcia plazmą powietrzną jest dość skomplikowany. Jednak działanie samego źródła plazmy można porównać do zwykłych baterii, których używa się na co dzień. Jedne i drugie dostarczają prąd o stałym napięciu i natężeniu. Do zasilacza przecinarki plazmowej trzeba wysłać sygnał uruchomienia. Potem następuje jednoczesna aktywacja napięcia obwodu otwartego i przepływu gazu do palnika. Możesz zmierzyć napięcie obwodu otwartego między elektrodą "-" a dyszą"+". Owa dysza jest połączona z zaciskiem dodatnim zasilacza za pomocą rezystora i przekaźnika. Natomiast cięty materiał (metal) jest połączony z zaciskiem dodatnim w sposób bezpośredni. Przepływający przez dysze gaz uchodzi przez otwór. To jeszcze nie jest moment, w którym wytworzy się łuk. Nie ma bowiem ścieżki prądowej odpowiadającej napięciu prądu stałego.

Kiedy przepływ gazu już się ustabilizuje, następuje aktywacja obwodu wysokiej częstotliwości. Między elektrodą a dyszą w palniku przepływa prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Strumień gazu musi jednak przeciąć łuk, zanim ten opuści dyszę. Jonizacja powstaje na skutek energii przekazywanej z łuku wysokiej częstotliwości do gazu. Jego jonizacja powoduje, że zaczyna on przewodzić elektryczność. Tak powstały elektryczny gaz umożliwia tworzenie ścieżki prądowej między elektrodą a dyszą. Dzięki temu powstaje łuk plazmowy. Przepływający gaz wypycha łuk przez otwór dyszy. I tworzy się łuk pilota.

Łuk pilota styka się z elementem obrabianym. Przepływ prądu do metalu elektronicznie rejestruje zasilacz. Gdy przepływ prądu obwodu wysokiej częstotliwości zostanie wykryty, jest on wyłączany i następuje otwarcie przekaźnika łuku pilota. Jonizację podtrzymuje energia z głównego łuku prądu stałego. Metal topi się pod wpływem wysokiej temperatury łuku plazmowego. Obrabiany materiał zostaje przecięty przez łuk, natomiast strumień gazu o dużej szybkości usuwa z dna szczeliny cięcia stopiony materiał. Proces cięcia uruchamia się dzięki palnikowi, który zostaje wprawiony w ruch.

Jakie są parametry cięcia plazmowego?

Do cięcia plazmą potrzebne są określone parametry. Należą do nich:

 • natężenie prądu - to ono decyduje o temperaturze i energii łuku plazmowego,
 • napięcie łuku - wpływa na sprawny przebieg procesu cięcia plazmowego,
 • prędkość cięcia - dobiera się ją w zależności od natężenia prądu i grubości ciętego materiału,
 • maksymalna grubość cięcia - dopasowuje się do niej natężenie prądu i prędkość cięcia (jest inna dla różnych materiałów),
 • rodzaj, ciśnienie oraz natężenie przepływu gazu plazmowego - prędkość, z jaką strumień plazmy wypływa z palnika oraz temperatura są uzależnione od natężenia prądu, średnicy i kształtu, jakie osiąga dysza plazmowa,
 • rodzaj i konstrukcja elektrody,
 • średnica dyszy zwężającej,
 • położenie palnika w stosunku do ciętego przedmiotu - palnik powinien być prowadzony prostopadle do ciętej powierzchni.
Wiesz już, jak wygląda proces cięcia plazmą. Ciąć możesz wszystkie topliwe i przewodzące prąd elektryczny metale: stal węglową, stopową, aluminium. Metalem przetworzonym, który podlega cięciu, jest blacha.

Przecinarka plazmowa - jaka jest najpopularniejsza?

Do najpopularniejszych urządzeń plazmowych zalicza się sprzęt taki, jak: przecinarka plazmowa Magnum Cut (Magnum Cut 40),
przecinarka plazmowa Sherman Cutter (zarówno Sherman Cutter 130, Sherman Cutter 110, jak i Sherman Cutter 90, Sherman Cutter 70 oraz Sherman Cutter 40),
przecinarka plazmowa Spartus EASY.

Klienci cenią nasze przecinarki plazmowe za szybkość, dokładność, i grubość cięcia. Poza tym proponowane przez nas urządzenia są funkcjonalne, wytrzymałe i łatwe w użytkowaniu. Przecinarka plazmowa Magnum Cut oraz przecinarka plazmowa Sherman Cutter cieszą się największą popularnością. Jednak i inne modele są warte zakupu. Zapraszamy!

Produkt dodany do porównania
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć