Przyłbica spawalnicza - czym jest?

Dla spawacza bardzo ważne są środki ochrony. Bez nich spawanie nie tylko jest bardzo niebezpieczne, ale praktycznie niemożliwe. Prezentujemy przyłbice spawalnicze, które są niezbędne przy wykonywaniu zarówno drobnych jak większych prac spawalniczych. Chronią one przede wszystkim oczy, twarz ale i układ oddechowy. 

Przyłbica spawalnicza to jeden z podstawowych elementów wyposażenia spawacza. Stanowi ona środek ochrony osobistej. 

Dobrze dobrany kask spawalniczy ochroni Twoją skórę przed iskrami, ale także przed bardzo szkodliwym dla wzroku promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym-emitowanym przez łuk spawalniczy.

Obecnie wszystkie środki ochrony osobistej spawacza, w tym przyłbice spawalnicze muszą spełniać surowe normy bezpieczeństwa przestrzegane na całym świecie. Zapewniamy, że nasze produktu owe normy spełniają.

Rodzaje przyłbic

Mamy dwa rodzaje przyłbic spawalniczych: automatyczne i pasywne. Te drugie są prostsze w obsłudze. Sam spawacz decyduje o tym, jaki filtr jest mu potrzebny, a następnie montuje go na przyłbicy. Przyłbica pasywna będzie idealna do spawania przy metodzie MMA lub migomatem. Jest to też stosunkowo tani produkt. Oczywiście to rozwiązanie ma swoje minusy. Po wygaszeniu łuku możesz mieć wrażenie ciemności, co może sprawiać pewne trudności podczas pracy. Niestabilny lub jaśniejszy łuk może natomiast spowodować ból oczu. Maska pasywna może być uciążliwa w czasie pracy, bo każdorazowo po zaprzestaniu spawania trzeba ją ściągnąć lub podnosić. 

Przyłbice automatyczne są o wiele droższe, jednak tu możesz liczyć na lepszą jakość pracy. Przede wszystkim produkt automatycznie zmniejsza współczynnik przepuszczania światła podczas zapalania się łuku spawalniczego. Niektóre normy dotyczące tych przyłbic regulują rodzaje klas optycznych.

Przyłbica samościemniająca

W przyłbicy automatycznej automatyka jest sterowana przez czujniki optyczne i elektromagnetyczne. Na czym to polega? Kiedy zapala się łuk, aktywuje się czujnik optyczny, który przesyła sygnał samościemniającego filtra. Ekran ciekłokrystaliczny ustawia się w określonym położeniu. Jest ono uzależnione od siły wykrytego łuku. Kiedy łuk wygaśnie lub spadnie jego intensywność, czujniki rozjaśniają obraz. Nie reagują one na łuk tylko na zmianę przebiegu linii sił pola. Jednak musisz wiedzieć, że funkcje te są zarezerwowane tylko dla profesjonalnych przyłbic.

Przyłbica spawalnicza z nawiewem

Przyłbica spawalnicza z nawiewem zapobiegnie kumulacji gorącego powietrza wokół Twojej głowy. Dzięki temu zmniejsza się wilgotność, a Ty możesz swobodnie oddychać. Nie będzie Ci też towarzyszyło nieprzyjemne uczucie gorąca. To rozwiązanie jest jednak polecane fachowcom, amatorowi w zupełności wystarczy przyłbica klasyczna.

Czym się kierować przy wyborze przyłbicy spawalniczej?

Pole widzenia przyłbicy-kaseta filtra

Rozmiar pola widzenia jest niezwykle ważny, zwłaszcza jeśli spawasz z określonej pozycji lub potrzebujesz szerszego zakresu widzenia. Przyłbice mają zwykle różne (dłuższe lub szersze pole widzenia). Podczas pracy z ograniczoną przestrzenią lepiej wybierz jak największy obszar widzenia. Standardowo przyjmuje się wielkość pola widzenia do zastosowań domowo-warsztatowych na poziomie ok. 50 mm x 100 mm. Do zastosowań profesjonalnych takie pole widzenia powinno mieć ok.65 mm x 100 mm.

Klasa optyczna

Norma EN 379 określa 4 kategorie, które składają się na określenie klasy optycznej przyłbicy spawalniczej. Są to: 

 1. klasa optyczna - rodzaj i intensywność zniekształcenia obrazu

 2. rozproszenie światła - czystość wykonania materiału filtra- brak zanieczyszczeń

 3. różnice w przepuszczalności światła - zdolności samościemniające soczewek, a także stałe ściemnianie na powierzchni soczewki

 4. zależność kąta na przepuszczalność światła - określa niezakłócony widok pod każdym kątem patrzenia

Każdy z tych parametrów jest określony w skali 1-3. 1- to wartość najlepsza, 3-najsłabsza. 

Tak więc przyłbica samościemniająca o klasie optycznej 1/1/1/1 jest najlepszym wyborem dla oczu spawacza.

Im lepsza przyłbica, tym wyższa klasa optyczna ale także i cena. Do zastosowań pół-profesjonalnych przyłbica o parametrach 1/1/1/2  czy 1/2/1/2 będzie odpowiednia.

Dodatkowe funkcje przyłbic spawalniczych

funkcja szlifowania GRIND - nie przyciemnia filtra w czasie szlifowanie.

funkcja opóźnienia DELAY TIME - zapobiega oślepieniu

regulacja kąta detekcji SENSITIVITY - określa kąt pracy spawacza tak aby warunki zewnętrzne nie miały wpływu na pracę filtra

gwarancja naturalnych kolorów TRUE COLOR / NATURAL COLOR - zapewnia naturalny, nieprzebarwiony widok w czasie spawania

Waga przyłbicy

Przyłbicę masz na sobie wiele godzin, więc zrozumiałe jest to, że jej waga jest ważnym czynnikiem. Lepiej wybierz lżejszy produkt - zapobiegniesz bólowi szyi i ewentualnym urazom.

Dopasowanie

To kolejne kryterium, na które warto zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli masz zamiar intensywnie spawać. Konstrukcja więźby powinna zapewniać odpowiednią regulację w wielu wymiarach. Przyłbica spawalnicza musi dobrze przylegać do głowy, jednak bez zbędnego uciskania. Elementy bezpośrednio przylegające do ciała, powinny być wykonane z miękkich i elastycznych materiałów oraz wyposażone w potnik.

Stopień przyciemnienia

Stopień przyciemnienia jest proporcjonalny do prądu spawania i uzależniony od metody spawania. Nieprawidłowo dobrane przyciemnienie będzie obniżać komfort pracy przez utrudnienie pola widzenia lub przez oślepienie. Zwykle osoby, które nie mają problemów ze wzrokiem, wybierają większe zaciemnienie.

Metody spawania MIG MAG i MMA nie są tak wymagające, jak spawanie metodą TIG. Wystarczą 2 sensory, regulacja czasu i stopnia zaciemnienia. Podczas spawania TIG konieczna jest przyłbica dobrej klasy, która niespodziewanie nie rozjaśni się podczas spawania. Takie przyłbice mają już od 3-4 sensorów, które regulują wykrywalność łuku spawalniczego od najmniejszych wartości.

 

Przyłbica spawalnicza - a maska spawalnicza

W porównaniu z maską spawalniczą przyłbica spawalnicza zapewnia nieco mniejszą ochronę. Jednak licz się z tym, że większa ochrona wiąże się z większą masą. Maska osłoni także Twoją szyję, dlatego, jeśli zdecydujesz się na przyłbicę, musisz pomyśleć o osłonięciu tych partii ciała, które są szczególnie narażone, a nie mają zabezpieczenia.

Jaką przyłbicę spawalniczą kupić?

Wyboru modelu przyłbicy spawalniczej należy dokonać w zależności od metody spawania ale i częstotliwości pracy. 

W przypadku metod MIG i MMA wystarczy model z 2 sensorami, regulacją czasu i stopnia zaciemnienia w klasie optycznej 1/2/1/2.

W przypadku metody TIG i częstego spawania metodą MIG/MAG warto zainwestować w maskę o wysokiej klasie optycznej 1/1/1/1 lub 1/1/1/2 i 4 sensorach. Metoda TIG, ze względu na używanie funkcji PULS, może znacząco zakłócać prawidłowe zaciemnianie maski. Większa liczba sensorów na pewno zniweluje te zakłócenia. 

Podsumowanie

Wybierz środki ochrony osobistej niezbędne podczas spawania. Znajdziesz je w naszym sklepie. Oferujemy maski i przyłbice spawalnicze zarówno dla hobbystów oraz dla profesjonalnych spawaczy.

Znajdziesz u nas przyłbice taki producentów jak: Sherman, Magnum, Ideal, Spartus, Optrel.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą przyłbic i masek spawalniczych naszego sklepu:https://migomat.com.pl/akcesoria-spawalnicze/przylbice-spawalnicze

Product added to compare.

Dbamy o Twoją prywatność

Korzystamy z technologii ciasteczek, aby poznać Wasze preferencje i się do Was dostosować

Pamiętaj, że możesz odrzucić akceptację ciasteczek.

Więcej o plikach cookies przeczytasz w naszej Polityce prywatności.